خرید لپ تاپ دست دوم و کارکرده اگر هوشمندانه و با بررسی دقیق انجام شود به جای ضرر میتواند شما را در کسب منفعت بیشتر کمک کند. در این پست افرا استوک راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم را ارائه می کنیم.

در هنگام خرید لپ تاپ استوک به این موارد دقت کنید:

 

صفحه نمایش

  •  هاله یا سفید شدن تکه های از صفحه نمایش Spot

این نقاط سفید فقط در حالی قابل مشاهده هستند که تصویر زمینه لپ تاپ سفید رنگ و یا رنگ روشن داشته باشد. این عیب در لپ تاپ های قدیمی تر رایج تر است. در لپ تاپ های نسل اول که پردازنده آنها نسل یک باشد و در دو هسته ای به مراتب بیشتر. در صورتی که تعداد این هاله ها زیاد نباشد تاثیری بر کارایی لپ تاپ نخواهد داشت و مصرف کننده می تواند از آن چشم پوشی کند.

برای چک کردن اینکه آیا مانیتور دستگاه مورد بررسی شما دارای هاله ( لکه های سفید) هست یا خیر ، کافی است در یک صفحه سفید رنگ به آن با دقت نگاه کنید. لکه های سفید و نقاط سفید شده در این صفحه سفید تر هستند و به راحتی قابل مشاهده هستند.

تست صفحه کلید – Keyboard

تست صفحه کلید ساده است. کافی است یک فایل صفحه Notepad را بازکنید.( بر روی یک فضای خالی از میز کار یا همان دسکتاپ کلیک راست کنید، گزینه New را انتخاب کنید و سپس گزینه Text Document را از زیر مجموعه آن انتخاب کنید تا یک فایل ساده متنی از نوع Notepad برای شما ایجاد شود). در آن تک به تک کلید های صفحه کلید را تست کنید. شروع به تایپ کنید تا تک تک کلید ها تست شود.

روش دیگر وساده تر استفاده از نرم افزار کیبرد تست است که کار را ساده تر از  روش قبلی می کند.

حافظه رم (RAM)

در برخی موارد ممکن است که در لپ تاپ های استوک شاهد دو ماژول رم باشیم و در هنگام فروش یکی از آنها برداشته شود.با اطلاع از مدل کامل و دقیق آن را در اینترنت جستجو کرده و از مقدار واقعی رم مطلع شوید. به سن و سال لپ تاپی که خریداری می کنید توجه کنید .

با توجه به اینکه طول عمر لپ تاپ به طور متوسط بین چهار تا پنج سال است، سعی کنید لپ تاپ کم سن و سال تری را خریداری کنید؛ چراکه یک لپ تاپ با سن کاربری بالا با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود تا یک لپ تاپ با عمر کمتر! همچنین لپ تاپی که مدت زیادی از عمر آن گذشته باشد، هنگام بروز مشکل دردسرهای بیشتری را بابت تامین قطعه و… برای کاربر به وجود می آورد؛ چراکه با پیشرفت تکنولوژی، قطعات لپ تاپ های قدیمی در بازار کمیاب می شوند. پس سعی کنید اگر قصد خرید لپ تاپ کارکرده دارید یک نمونه جدیدترش را خریداری کنید .

تست باتری لپ تاپ

تست باطری بسیار راحت است لپ تاپ را روشن کنید و شارژر را متصل کنید در صورتی که در قسمت علامت باطری مانند شکل زیر plug in charging  نمایش داده شده باشد و بعد از چند دقیقه شارژ باطری افزایش یافت باطری شما سالم است اما هنوز کار تمام نشده است حالا باید لپ تاپ را خاموش کنید و منتظر بمانید تا فول شارژ ۱۰۰ درصد شود سپس لپ تاپ را روشن کنید و شارژر را جدا کنید حالایک فیلم بگیرید و زمان بگیرید اگر تا ۴۰ دقیقه و بیشتر باطری دوام آورد باطری شما قابل قبول و سالم است اما اگر کمتر از این زمان دوام آورد معیوب است.